# 62PR10KLF
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 62PR10KLF
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/62pr10klf
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/62pr10klf#rfq
- **Number of Turns:** 1
- **Power (Watts):** 0.5W, 1/2W
- **Resistance:** 10 kΩ
- **Resistive Material:** Cermet
- **Size:** Round - 0.250" Dia (6.35mm)
- **Temperature Coefficient:** ±100ppm/°C
- **Termination Style:** PC Pins
- **Tolerance:** ±10%