# 62112916-E-9-W
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 62112916-E-9-W
- **Manufacturer:** Carling Technologies / Littelfuse
- **Category:** Switches
- **Subcategory:** Rocker Switches
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/62112916-e-9-w
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/62112916-e-9-w#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Actuator Marking:** O I
- **Actuator Type:** Concave (Curved)
- **Circuit:** DPST
- **Color:** Black, White
- **Current Rating (Amps):** 8A (AC)
- **Mounting Type:** Panel Mount, Snap-In
- **Operating Temperature:** 0°C ~ 85°C
- **Panel Cutout Dimensions:** Rectangular - 19.20mm x 12.90mm
- **Switch Function:** On-Off
- **Termination Style:** Solder Lug
- **Voltage Rating:** 125 V