# 61F-GPN-V50-AC120
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 61F-GPN-V50-AC120
- **Manufacturer:** Omron
- **Category:** Industrial Automation and Controls
- **Subcategory:** Controllers - Liquid, Level
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/61f-gpn-v50-ac120
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/61f-gpn-v50-ac120#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/93/84/98/9384983-Z8296-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Contact Form:** SPDT (2 Form C)
- **Contact Rating @ Voltage:** 3A @ 250VAC
- **Features:** Adjustable Sensitivity
- **Mounting Type:** Socketable
- **Operating Temperature:** -10°C ~ 50°C
- **Output Type:** Relay
- **Sensitivity:** 0 ~ 50kOhm
- **Termination Style:** Plug In, 11 Pin (Octal)
- **Type:** Leak Detection
- **Voltage:** 120VAC