# 61F-G3H AC110/220
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 61F-G3H AC110/220
- **Manufacturer:** Omron
- **Category:** Industrial Automation and Controls
- **Subcategory:** Controllers - Liquid, Level
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/61f-g3h-ac110-220
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/61f-g3h-ac110-220#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Contact Form:** SPDT (2 Form C)
- **Contact Rating @ Voltage:** 5A @ 220VAC
- **Distance:** 50m
- **Features:** Alarm High/Low - Contact
- **Mounting Type:** Chassis Mount
- **Operating Temperature:** -10°C ~ 55°C
- **Output Type:** Relay (3)
- **Sensitivity:** 15kOhm ~ 70kOhm