# 61F-1P-AC220
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 61F-1P-AC220
- **Manufacturer:** Omron
- **Category:** Industrial Automation and Controls
- **Subcategory:** Controllers - Liquid, Level
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/61f-1p-ac220
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/61f-1p-ac220#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Contact Form:** SPDT (2 Form C)
- **Contact Rating @ Voltage:** 5A @ 200VAC
- **Distance:** 1km
- **Features:** Alarm High/Low - Contact, Level Indication
- **Mounting Type:** Socketable
- **Operating Temperature:** -10°C ~ 55°C
- **Output Type:** Relay (2)
- **Sensitivity:** 0 ~ 4kOhm
- **Termination Style:** Plug In, 15 Pin (Octal)
- **Type:** High/Low Level
- **Voltage:** 220VAC