# 61-06-0909-HCS10G
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 61-06-0909-HCS10G
- **Manufacturer:** Parker Chomerics
- **Category:** Thermal
- **Subcategory:** Pads, Sheets
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/61-06-0909-hcs10g
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/61-06-0909-hcs10g#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Backing, Carrier:** Fiberglass
- **Color:** Orange
- **Material:** Silicone
- **Outline:** 228.60mm x 228.60mm
- **Shape:** Square
- **Thermal Conductivity:** 1.0W/m-K
- **Thickness:** 0.0600" (1.524mm)