# 60R017XPR
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 60R017XPR
- **Manufacturer:** Littelfuse Inc.
- **Category:** Circuit Protection
- **Subcategory:** PTC Resettable Fuses
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/60r017xpr
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/60r017xpr#rfq
- **Datasheet URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/datasheets/F1/98/7T/F1987TB-ND.pdf
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/F5/55/8T/F5558TB-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 170 mA
- **Height:** 0.500" (12.70mm)
- **Lead Spacing:** 0.201" (5.10mm)
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 85°C
- **Resistance:** 8 Ω
- **Size:** 0.291" Dia x 0.122" T (7.40mm x 3.10mm)
- **Time to Trip:** 3 s
- **Type:** Polymeric
- **Voltage:** 60V