# 606MHBS45K4R
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 606MHBS45K4R
- **Manufacturer:** Cornell Dubilier Electronics (CDE)
- **Category:** Capacitors
- **Subcategory:** Film Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/606mhbs45k4r
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/606mhbs45k4r#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** DC Link, DC Filtering
- **Capacitance:** 60 µF
- **Dielectric Material:** Polypropylene (PP), Metallized
- **ESR (Equivalent Series Resistance):** 3 mΩ
- **Height:** 2.264" (57.50mm)
- **Lead Spacing:** 2.067" (52.50mm)
- **Mounting Type:** Chassis Mount
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 100°C
- **Size:** 2.264" L x 1.496" W (57.50mm x 38.00mm)
- **Termination:** PC Pins
- **Tolerance:** ±10%
- **Voltage Rating:** 800V