# 605QPC250KB8A5L
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 605QPC250KB8A5L
- **Manufacturer:** Cornell Dubilier Electronics (CDE)
- **Category:** Capacitors
- **Subcategory:** Film Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/605qpc250kb8a5l
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/605qpc250kb8a5l#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/21/53/79/2153799-1572-1551-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** Motor Run
- **Capacitance:** 6 µF
- **Dielectric Material:** Polyester, Metallized
- **Height:** 0.965" (24.50mm)
- **Mounting Type:** Chassis Mount
- **Operating Temperature:** -25°C ~ 70°C
- **Size:** 1.811" L x 0.512" W (46.00mm x 13.00mm)
- **Termination:** Screwless - Push-In Spring
- **Tolerance:** ±10%
- **Voltage Rating:** 250V