# 604XR-18-5B
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 604XR-18-5B
- **Manufacturer:** E-Z-Hook
- **Category:** Test and Measurement
- **Subcategory:** Test Leads - Jumper, Specialty
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/604xr-18-5b
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/604xr-18-5b#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **1st Connector:** Mini Hook
- **2nd Connector:** Mini Hook
- **Cable Length:** 18.0" (457.20mm)
- **Configuration:** Grabber, Hook to Grabber, Hook
- **Contents:** 5 Leads, Black
- **Current Rating (Amps):** 4 A
- **Material:** Poly-Vinyl Chloride (PVC)
- **Temperature Range:** 221°F (105°C)
- **Voltage:** 5000VDC (5kV)
- **Wire Gauge:** 18 AWG