# 604HR020E
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 604HR020E
- **Manufacturer:** Ohmite
- **Category:** Resistors
- **Subcategory:** Through Hole Resistors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/604hr020e
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/604hr020e#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/13/94/12/13941257-604HR020E-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Composition:** Metal Element
- **Features:** Current Sense, Flame Proof, Non-Inductive, Safety
- **Number of Terminations:** 2
- **Power (Watts):** 0.375W, 3/8W
- **Resistance:** 20 mΩ
- **Size:** 0.250" L (6.35mm)
- **Supplier Device Package:** Axial
- **Tolerance:** ±3%