# 603HR015E
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 603HR015E
- **Manufacturer:** Ohmite
- **Category:** Resistors
- **Subcategory:** Through Hole Resistors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/603hr015e
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/603hr015e#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Composition:** Metal Element
- **Features:** Current Sense, Flame Proof, Non-Inductive, Safety
- **Number of Terminations:** 2
- **Power (Watts):** 0.25W, 1/4W
- **Resistance:** 15 mΩ
- **Size:** 0.155" L (3.94mm)
- **Supplier Device Package:** Axial
- **Tolerance:** ±3%