# 6035S21356BMDAEFGFE-CT
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 6035S21356BMDAEFGFE-CT
- **Manufacturer:** HKC
- **Category:** Crystals, Oscillators, Resonators
- **Subcategory:** Crystals
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/6035s21356bmdaefgfe-ct
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/6035s21356bmdaefgfe-ct#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **ESR (Equivalent Series Resistance):** 60 Ω
- **Frequency:** 13.56 MHz
- **Frequency Stability:** ±50ppm
- **Frequency Tolerance:** ±30ppm
- **Height:** 0.047" (1.20mm)
- **Load Capacitance:** 10pF
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Mode:** Fundamental
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 85°C
- **Size:** 0.236" L x 0.138" W (6.00mm x 3.50mm)