# 602SJR00300E-T
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 602SJR00300E-T
- **Manufacturer:** Ohmite
- **Category:** Resistors
- **Subcategory:** Chip Resistor - Surface Mount
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/602sjr00300e-t
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/602sjr00300e-t#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Composition:** Metal Element
- **Features:** Current Sense, Flame Proof, Moisture Resistant, Safety
- **Height:** 0.028" (0.70mm)
- **Number of Terminations:** 2
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 155°C
- **Power (Watts):** 0.25W, 1/4W
- **Resistance:** 3 mΩ
- **Size:** 0.551" L x 0.118" W (14.00mm x 3.00mm)
- **Supplier Device Package:** SMD
- **Temperature Coefficient:** ±100ppm/°C
- **Tolerance:** ±5%