# 601XL1-36RED
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 601XL1-36RED
- **Manufacturer:** E-Z-Hook
- **Category:** Test and Measurement
- **Subcategory:** Test Leads - Banana, Meter Interface
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/601xl1-36red
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/601xl1-36red#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **1st Connector:** Banana Plug, Single, Stackable
- **2nd Connector:** Mini Hook
- **Cable Length:** 36.0" (914.40mm)
- **Configuration:** Banana to Grabber, Hook
- **Contents:** 1 Lead, Red
- **Current Rating (Amps):** 4A
- **Material:** Poly-Vinyl Chloride (PVC)
- **Stacking Method:** Front Stacking
- **Type:** Patch Cord
- **Voltage:** 5000V (5kV)
- **Wire Gauge:** 18 AWG