# 600S1R2AW250XT
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 600S1R2AW250XT
- **Manufacturer:** American Technical Ceramics
- **Category:** Capacitors
- **Subcategory:** Ceramic Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/600s1r2aw250xt
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/600s1r2aw250xt#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** RF, Microwave, High Frequency, Bypass, Decoupling
- **Capacitance:** 1.2 pF
- **Features:** High Q, Low Loss, Ultra Low ESR
- **Mounting Type:** Surface Mount, MLCC
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 125°C
- **Size:** 0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm)
- **Temperature Coefficient:** C0G, NP0
- **Thickness (Max):** 0.035" (0.89mm)
- **Tolerance:** 卤0.05pF
- **Voltage:** 250V