# 600F5R6CT250T
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 600F5R6CT250T
- **Manufacturer:** American Technical Ceramics
- **Category:** Capacitors
- **Subcategory:** Ceramic Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/600f5r6ct250t
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/600f5r6ct250t#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/12/84/-1/1284-1027-6-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** RF, Microwave, High Frequency, Bypass, Decoupling
- **Capacitance:** 5.6 pF
- **Features:** High Q, Low Loss, Ultra Low ESR
- **Mounting Type:** Surface Mount, MLCC
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 125°C
- **Size:** 0.079" L x 0.049" W (2.01mm x 1.24mm)
- **Temperature Coefficient:** C0G, NP0
- **Thickness (Max):** 0.051" (1.30mm)
- **Tolerance:** 卤0.25pF
- **Voltage:** 250V