# 60-11-4511-T441-08
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 60-11-4511-T441-08
- **Manufacturer:** Parker Chomerics
- **Category:** Thermal
- **Subcategory:** Pads, Sheets
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/60-11-4511-t441-08
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/60-11-4511-t441-08#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/86/77/38/8677385-1944-1319-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Backing, Carrier:** Fiberglass
- **Color:** Pink
- **Outline:** 40.46mm x 27.94mm
- **Shape:** Rhombus
- **Thermal Conductivity:** 1.1W/m-K
- **Thickness:** 0.0080" (0.203mm)