# 5PT46N473J
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 5PT46N473J
- **Manufacturer:** Electronic Concepts Inc.
- **Category:** Capacitors
- **Subcategory:** Film Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/5pt46n473j
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/5pt46n473j#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** DC Link, DC Filtering
- **Capacitance:** 0.047 µF
- **Dielectric Material:** Polypropylene (PP)
- **ESR (Equivalent Series Resistance):** 3 mΩ
- **Height:** 0.730" (18.54mm)
- **Lead Spacing:** 0.200" (5.08mm)
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 105°C
- **Size:** 1.250" L x 0.500" W (31.75mm x 12.70mm)
- **Termination:** PC Pins
- **Tolerance:** ±5%
- **Voltage Rating:** 800V