# 5NR102MEDSA
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 5NR102MEDSA
- **Manufacturer:** Kyocera AVX
- **Category:** Capacitors
- **Subcategory:** Ceramic Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/5nr102medsa
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/5nr102medsa#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/18/65/79/1865798-478-4227-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** General Purpose
- **Capacitance:** 1000 pF
- **Height:** 0.157" (4.00mm)
- **Lead Spacing:** 0.236" (6.00mm)
- **Lead Style:** Straight
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** -30°C ~ 85°C
- **Size:** 0.276" Dia (7.00mm)
- **Temperature Coefficient:** Y5F
- **Tolerance:** 卤20%
- **Voltage:** 1000V (1kV)