# 5MPA2406J
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 5MPA2406J
- **Manufacturer:** Electronic Concepts Inc.
- **Category:** Capacitors
- **Subcategory:** Film Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/5mpa2406j
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/5mpa2406j#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** General Purpose
- **Capacitance:** 40 µF
- **Dielectric Material:** Polypropylene (PP), Metallized
- **ESR (Equivalent Series Resistance):** 1.9 mΩ
- **Height:** 3.252" (82.60mm)
- **Mounting Type:** Chassis Mount
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 85°C
- **Size:** 2.823" Dia (71.70mm)
- **Termination:** Screw Terminals
- **Tolerance:** ±5%
- **Voltage Rating:** 530V