# 585DX4Q25F103SP
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 585DX4Q25F103SP
- **Manufacturer:** Honeywell
- **Category:** Potentiometers, Variable Resistors
- **Subcategory:** Rotary Potentiometers, Rheostats
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/585dx4q25f103sp
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/585dx4q25f103sp#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Actuator Diameter:** 0.236" (6.00mm)
- **Actuator Length:** 0.984" (25.00mm)
- **Actuator Type:** Flatted
- **Adjustment Type:** Side Adjustment
- **Built in Switch:** None
- **Bushing Thread:** M7 x 0.75
- **Mounting Type:** Panel Mount
- **Number of Gangs:** 2
- **Number of Turns:** 1
- **Power (Watts):** 0.05W, 1/20W
- **Resistance (Ohms):** 10k
- **Resistive Material:** Carbon
- **Rotation:** 300°
- **Taper:** Linear
- **Termination Style:** PC Pins
- **Tolerance:** ±20%