# 58.34.9.125.0050SPA
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 58.34.9.125.0050SPA
- **Manufacturer:** Finder
- **Category:** Relays
- **Subcategory:** Power Relays, Over 2 Amps
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/58-34-9-125-0050spa
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/58-34-9-125-0050spa#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Coil Current:** 7.2 mA
- **Coil Type:** Non Latching
- **Coil Voltage:** 125VDC
- **Contact Form:** 4PDT (4 Form C)
- **Contact Material:** Silver Nickel (AgNi)
- **Contact Rating (Current):** 7 A
- **Features:** Diode, Lighted Indicator
- **Mounting Type:** DIN Rail
- **Must Operate Voltage:** 100 VDC
- **Must Release Voltage:** 25 VDC
- **Operate Time:** 11 ms
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 70°C
- **Relay Type:** General Purpose
- **Release Time:** 15 ms
- **Switching Voltage:** 250VAC - Max