# 58.34.8.120.0060SPA
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 58.34.8.120.0060SPA
- **Manufacturer:** Finder
- **Category:** Relays
- **Subcategory:** Power Relays, Over 2 Amps
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/58-34-8-120-0060spa
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/58-34-8-120-0060spa#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Coil Current:** 12 mA
- **Coil Type:** Non Latching
- **Coil Voltage:** 120VAC
- **Contact Form:** 4PDT (4 Form C)
- **Contact Material:** Silver Nickel (AgNi)
- **Contact Rating (Current):** 7 A
- **Features:** Lighted Indicator, Varistor
- **Mounting Type:** DIN Rail
- **Must Operate Voltage:** 96 VAC
- **Must Release Voltage:** 24 VAC
- **Operate Time:** 11 ms
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 70°C
- **Relay Type:** General Purpose
- **Release Time:** 3 ms
- **Switching Voltage:** 250VAC - Max