# 57-6D-500-5
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 57-6D-500-5
- **Manufacturer:** NTE Electronics
- **Category:** Power Supplies - ExternalInternal (Off-Board)
- **Subcategory:** AC DC Desktop, Wall Adapters
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/57-6d-500-5
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/57-6d-500-5#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** ITE (Commercial)
- **Approval Agency:** cURus
- **Current:** 500mA
- **Form:** Wall Mount (Class II)
- **Input Connector:** NEMA 1-15P
- **Input Type:** Fixed Blade
- **Output Connector:** Barrel Plug, 2.5mm I.D. x 5.5mm O.D.
- **Polarization:** Positive Center
- **Power (Watts):** 3 W
- **Region Utilized:** North America
- **Voltage:** 6V