# 56SP30-01A12S
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 56SP30-01A12S
- **Manufacturer:** Grayhill Inc.
- **Category:** Switches
- **Subcategory:** Rotary Switches
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/56sp30-01a12s
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/56sp30-01a12s#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Actuator Length:** 9.53mm
- **Actuator Type:** Flatted (3.17mm Dia)
- **Angle of Throw:** 30°
- **Circuit per Deck:** SP12T
- **Contact Finish:** Silver
- **Contact Material:** Brass
- **Contact Timing:** Shorting (MBB)
- **Current Rating (Amps):** 200mA (AC/DC)
- **Depth Behind Panel:** 9.58mm
- **Features:** Shaft and Panel Sealed
- **Index Stops:** Continuous
- **Mounting Type:** Panel Mount, Through Hole
- **Number of Decks:** 1
- **Number of Poles per Deck:** 1
- **Number of Positions:** 12
- **Termination Style:** PC Pin
- **Voltage Rating:** 30 V