Part Number: 56B30-01-2-04N Manufacturer: Grayhill Inc. Category: Switches Subcategory: Rotary Switches Product URL: https://distyparts.com/product/56b30-01-2-04n RFQ URL: https://distyparts.com/product/56b30-01-2-04n#rfq Summary: 56B30-01-2-04N is an electronic component listed on DistyParts. This part is manufactured by Grayhill Inc. and is available through multiple distributors. Buyers can review stock availability, pricing, technical specifications, media, and datasheet information, then submit an RFQ from the product page. Description: 56B30-01-2-04N is a rotary switches from Grayhill Inc.. DistyParts aggregates this part with supplier inventory, pricing visibility, technical attributes, and procurement support for buyers searching electronic components and distributor stock. Specifications: Actuator Length: 3.18mm Actuator Type: Screwdriver Slot Angle of Throw: 30° Circuit per Deck: DP4T Contact Finish: Silver Contact Material: Brass Contact Timing: Non-Shorting (BBM) Current Rating (Amps): 200mA (AC/DC) Depth Behind Panel: 12.19mm Index Stops: Fixed Mounting Type: Panel Mount Number of Decks: 1 Number of Poles per Deck: 2 Number of Positions: 4 Termination Style: Solder Lug Voltage Rating: 30 V Distributor Offers: Inventory Summary: Distributor Count: 0 Total Stock: 0 Pricing Available: No Datasheet Available: No Image Available: No Specifications Available: Yes Related Pages: Manufacturer Page: https://distyparts.com/manufacturer/grayhill-inc Category Page: https://distyparts.com/category/switches/rotary-switches Canonical URL: https://distyparts.com/product/56b30-01-2-04n