# 565MMR100K
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 565MMR100K
- **Manufacturer:** Cornell Dubilier Electronics (CDE)
- **Category:** Capacitors
- **Subcategory:** Film Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/565mmr100k
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/565mmr100k#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/21/45/53/2145536-1572-1177-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** General Purpose
- **Capacitance:** 5.6 µF
- **Dielectric Material:** Polyester, Metallized
- **Height:** 0.728" (18.50mm)
- **Lead Spacing:** 0.886" (22.50mm)
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 105°C
- **Size:** 1.024" L x 0.327" W (26.00mm x 8.30mm)
- **Termination:** PC Pins
- **Tolerance:** ±10%
- **Voltage Rating:** 100V