# 564R2DF0Q33
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 564R2DF0Q33
- **Manufacturer:** Vishay
- **Category:** Capacitors
- **Subcategory:** Ceramic Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/564r2df0q33
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/564r2df0q33#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** General Purpose
- **Capacitance:** 33 pF
- **Features:** Low Dissipation Factor
- **Height:** 0.480" (12.20mm)
- **Lead Spacing:** 0.252" (6.40mm)
- **Lead Style:** Straight
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** -25°C ~ 105°C
- **Size:** 0.291" Dia (7.40mm)
- **Temperature Coefficient:** N1500
- **Tolerance:** 卤5%
- **Voltage:** 2000V (2kV)