# 5613R5KL.1CTFS
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 5613R5KL.1CTFS
- **Manufacturer:** TT Electronics/BI
- **Category:** Potentiometers, Variable Resistors
- **Subcategory:** Rotary Potentiometers, Rheostats
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/5613r5kl-1ctfs
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/5613r5kl-1ctfs#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Actuator Diameter:** 0.250" (6.35mm)
- **Actuator Length:** 0.626" (15.90mm)
- **Actuator Type:** Flatted
- **Adjustment Type:** User Defined
- **Built in Switch:** None
- **Mounting Type:** Servo Mount
- **Number of Gangs:** 1
- **Number of Turns:** 1
- **Power (Watts):** 3.5W
- **Resistance (Ohms):** 5k
- **Resistive Material:** Wirewound
- **Rotation:** Continuous
- **Taper:** Linear
- **Temperature Coefficient:** ±20ppm/°C
- **Termination Style:** Solder Turret
- **Tolerance:** ±5%