# 5606B1601 BK199
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 5606B1601 BK199
- **Manufacturer:** Alpha Wire
- **Category:** Cables, Wires
- **Subcategory:** Multiple Conductor Cables
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/5606b1601-bk199
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/5606b1601-bk199#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Cable Type:** Multi-Conductor
- **Conductor Material:** Copper, Bare
- **Conductor Strand:** 7/0.0192"
- **Jacket (Insulation) Diameter:** 0.300" (7.62mm)
- **Jacket (Insulation) Material:** Poly-Vinyl Chloride (PVC)
- **Jacket (Insulation) Thickness:** 0.0500" (1.270mm)
- **Jacket Color:** Black
- **Length:** 1000.0' (304.8m)
- **Number of Conductors:** 2 (1 Pair Twisted)
- **Operating Temperature:** -25°C ~ 90°C
- **Voltage:** 600 V
- **Wire Gauge:** 16 AWG