# 56.OW69.2400N
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 56.OW69.2400N
- **Manufacturer:** Altech Corporation
- **Category:** Relays
- **Subcategory:** Safety Relays
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/56-ow69-2400n
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/56-ow69-2400n#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Coil Voltage:** 24VDC
- **Contact Form:** DPDT (2 Form C)
- **Contact Material:** Silver Nickel (AgNi), Gold (Au)
- **Contact Rating (Current):** 8 A
- **Features:** Sealed - Fully
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Must Operate Voltage:** 19.2 VDC
- **Operate Time:** 15 ms
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 70°C
- **Release Time:** 12 ms
- **Switching Voltage:** 400VAC, 250VDC - Max