Part Number: 55SP30-01-1-08N Manufacturer: Grayhill Inc. Category: Switches Subcategory: Rotary Switches Product URL: https://distyparts.com/product/55sp30-01-1-08n RFQ URL: https://distyparts.com/product/55sp30-01-1-08n#rfq Datasheet URL: https://static.distyparts.com/disty-files/datasheets/15/22/92/15229288-55S30-01-1-04N-ND.pdf Summary: 55SP30-01-1-08N is an electronic component listed on DistyParts. This part is manufactured by Grayhill Inc. and is available through multiple distributors. Buyers can review stock availability, pricing, technical specifications, media, and datasheet information, then submit an RFQ from the product page. Description: 55SP30-01-1-08N is a rotary switches from Grayhill Inc.. DistyParts aggregates this part with supplier inventory, pricing visibility, technical attributes, and procurement support for buyers searching electronic components and distributor stock. Specifications: Actuator Length: 9.53mm Actuator Type: Flatted (3.17mm Dia) Angle of Throw: 30° Circuit per Deck: SP8T Contact Finish: Silver Contact Material: Brass Contact Timing: Non-Shorting (BBM) Current Rating (Amps): 200mA (AC/DC) Depth Behind Panel: 13.51mm Features: Shaft and Panel Sealed Index Stops: Fixed Mounting Type: Panel Mount, Through Hole Number of Decks: 1 Number of Poles per Deck: 1 Number of Positions: 8 Termination Style: PC Pin Voltage Rating: 30 V Distributor Offers: Inventory Summary: Distributor Count: 0 Total Stock: 0 Pricing Available: No Datasheet Available: Yes Image Available: No Specifications Available: Yes Related Pages: Manufacturer Page: https://distyparts.com/manufacturer/grayhill-inc Category Page: https://distyparts.com/category/switches/rotary-switches Canonical URL: https://distyparts.com/product/55sp30-01-1-08n