# 55PC4221-20-6/9-92
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 55PC4221-20-6/9-92
- **Manufacturer:** TE Connectivity (Raychem)
- **Category:** Cables, Wires
- **Subcategory:** Multiple Conductor Cables
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/55pc4221-20-6-9-92
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/55pc4221-20-6-9-92#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Cable Type:** Multi-Conductor
- **Conductor Material:** Copper, Tinned
- **Conductor Strand:** 19/32
- **Jacket (Insulation) Diameter:** 0.122" (3.10mm)
- **Jacket (Insulation) Material:** Ethylene Tetrafluoroethylene (ETFE)
- **Jacket (Insulation) Thickness:** 0.0070" (0.178mm)
- **Jacket Color:** Red, White
- **Number of Conductors:** 2
- **Operating Temperature:** 150°C
- **Voltage:** 600 V
- **Wire Gauge:** 20 AWG