# 55PC2211-16-2-2
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 55PC2211-16-2-2
- **Manufacturer:** TE Connectivity (Raychem)
- **Category:** Cables, Wires
- **Subcategory:** Single Conductor Cables (Hook-Up Wire)
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/55pc2211-16-2-2
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/55pc2211-16-2-2#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Cable Type:** Hook-Up, Dual Wall, Shielded
- **Conductor Material:** Copper, Tinned
- **Conductor Strand:** 19/29
- **Jacket (Insulation) Diameter:** 0.092" (2.34mm)
- **Jacket (Insulation) Material:** Ethylene Tetrafluoroethylene (ETFE), Irradiated
- **Jacket (Insulation) Thickness:** 0.007" (0.18mm)
- **Jacket Color:** Red
- **Operating Temperature:** 150°C
- **Voltage:** 600V
- **Wire Gauge:** 16 AWG