# 55PC2131-12-9/93/96-9
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 55PC2131-12-9/93/96-9
- **Manufacturer:** TE Connectivity
- **Category:** Cables, Wires
- **Subcategory:** Multiple Conductor Cables
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/55pc2131-12-9-93-96-9
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/55pc2131-12-9-93-96-9#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Cable Type:** Multi-Conductor
- **Conductor Material:** Copper, Tinned
- **Conductor Strand:** 37/0.0126"
- **Jacket (Insulation) Diameter:** 0.200" (5.08mm)
- **Jacket (Insulation) Material:** Ethylene Tetrafluoroethylene (ETFE)
- **Jacket (Insulation) Thickness:** 0.0090" (0.229mm)
- **Jacket Color:** White
- **Number of Conductors:** 3
- **Operating Temperature:** -65°C ~ 150°C
- **Shield Type:** Braid
- **Voltage:** 600 V
- **Wire Gauge:** 12 AWG