# 55PC2121-24-6/9-9CS2619
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 55PC2121-24-6/9-9CS2619
- **Manufacturer:** TE Connectivity (Raychem)
- **Category:** Cables, Wires
- **Subcategory:** Multiple Conductor Cables
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/55pc2121-24-6-9-9cs2619
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/55pc2121-24-6-9-9cs2619#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Cable Type:** Multi-Conductor
- **Conductor Material:** Copper, Tinned
- **Conductor Strand:** 19/36
- **Jacket (Insulation) Diameter:** 0.093" (2.36mm)
- **Jacket (Insulation) Material:** Ethylene Tetrafluoroethylene (ETFE)
- **Jacket (Insulation) Thickness:** 0.0075" (0.191mm)
- **Jacket Color:** White
- **Number of Conductors:** 2
- **Operating Temperature:** 150°C
- **Shield Type:** Braid
- **Voltage:** 600 V
- **Wire Gauge:** 24 AWG