# 55PC1831-20-3/6/9-9-F871
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 55PC1831-20-3/6/9-9-F871
- **Manufacturer:** TE Connectivity (Raychem)
- **Category:** Cables, Wires
- **Subcategory:** Multiple Conductor Cables
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/55pc1831-20-3-6-9-9-f871
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/55pc1831-20-3-6-9-9-f871#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Cable Type:** Multi-Conductor
- **Conductor Material:** Copper, Tinned
- **Conductor Strand:** 19/32
- **Jacket (Insulation) Diameter:** 0.158" (4.01mm)
- **Jacket (Insulation) Material:** Ethylene Tetrafluoroethylene (ETFE)
- **Jacket (Insulation) Thickness:** 0.0075" (0.191mm)
- **Jacket Color:** White
- **Number of Conductors:** 3
- **Operating Temperature:** 150°C
- **Shield Type:** Braid
- **Voltage:** 600 V
- **Wire Gauge:** 20 AWG