# 55PC1131-22-2/4/6-9CS2502
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 55PC1131-22-2/4/6-9CS2502
- **Manufacturer:** TE Connectivity (Raychem)
- **Category:** Cables, Wires
- **Subcategory:** Multiple Conductor Cables
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/55pc1131-22-2-4-6-9cs2502
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/55pc1131-22-2-4-6-9cs2502#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Cable Type:** Multi-Conductor
- **Conductor Material:** Copper, Tinned
- **Conductor Strand:** 19/34
- **Jacket (Insulation) Diameter:** 0.122" (3.10mm)
- **Jacket (Insulation) Material:** Ethylene Tetrafluoroethylene (ETFE)
- **Jacket (Insulation) Thickness:** 0.0075" (0.191mm)
- **Jacket Color:** White
- **Number of Conductors:** 3
- **Operating Temperature:** 150°C
- **Shield Type:** Braid
- **Voltage:** 600 V
- **Wire Gauge:** 22 AWG