# 55PC1123-20-6/9-9CS3045
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 55PC1123-20-6/9-9CS3045
- **Manufacturer:** TE Connectivity (Raychem)
- **Category:** Cables, Wires
- **Subcategory:** Multiple Conductor Cables
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/55pc1123-20-6-9-9cs3045
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/55pc1123-20-6-9-9cs3045#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Cable Type:** Multi-Conductor
- **Conductor Material:** Copper, Nickel Coated
- **Conductor Strand:** 19/32
- **Jacket (Insulation) Diameter:** 0.130" (3.30mm)
- **Jacket (Insulation) Material:** Ethylene Tetrafluoroethylene (ETFE)
- **Jacket (Insulation) Thickness:** 0.0070" (0.178mm)
- **Jacket Color:** White
- **Number of Conductors:** 2
- **Operating Temperature:** 200°C
- **Shield Type:** Braid
- **Voltage:** 600 V
- **Wire Gauge:** 20 AWG