# 55PC1113-18-9-4CS3049
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 55PC1113-18-9-4CS3049
- **Manufacturer:** TE Connectivity
- **Category:** Cables, Wires
- **Subcategory:** Single Conductor Cables (Hook-Up Wire)
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/55pc1113-18-9-4cs3049
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/55pc1113-18-9-4cs3049#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Cable Type:** Hook-Up
- **Conductor Material:** Copper, Silver Coated
- **Conductor Strand:** 19/30
- **Jacket (Insulation) Diameter:** 0.088" (2.24mm)
- **Jacket (Insulation) Material:** Ethylene Tetrafluoroethylene (ETFE), Irradiated
- **Jacket (Insulation) Thickness:** 0.006" (0.15mm)
- **Jacket Color:** White
- **Operating Temperature:** -65°C ~ 200°C
- **Voltage:** 600V
- **Wire Gauge:** 18 AWG