# 55PC1112-22-9-3
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 55PC1112-22-9-3
- **Manufacturer:** TE Connectivity (Raychem)
- **Category:** Cables, Wires
- **Subcategory:** Single Conductor Cables (Hook-Up Wire)
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/55pc1112-22-9-3
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/55pc1112-22-9-3#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Cable Type:** Hook-Up, Shielded
- **Conductor Material:** Copper, Silver Coated
- **Conductor Strand:** 19/34
- **Jacket (Insulation) Diameter:** 0.071" (1.80mm)
- **Jacket (Insulation) Material:** Ethylene Tetrafluoroethylene (ETFE), Irradiated
- **Jacket (Insulation) Thickness:** 0.006" (0.15mm)
- **Jacket Color:** Orange
- **Operating Temperature:** 200°C
- **Voltage:** 600V
- **Wire Gauge:** 22 AWG