# 55PC0824-24-2/6CS2502
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 55PC0824-24-2/6CS2502
- **Manufacturer:** TE Connectivity (Raychem)
- **Category:** Cables, Wires
- **Subcategory:** Multiple Conductor Cables
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/55pc0824-24-2-6cs2502
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/55pc0824-24-2-6cs2502#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Cable Type:** Multi-Conductor
- **Conductor Material:** Copper Alloy, Silver Coated
- **Conductor Strand:** 19/36
- **Jacket (Insulation) Diameter:** 0.087" (2.21mm)
- **Number of Conductors:** 2 (1 Pair Twisted)
- **Operating Temperature:** 200°C
- **Voltage:** 600 V
- **Wire Gauge:** 24 AWG