# 55PC0242-20-3/5/6/9
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 55PC0242-20-3/5/6/9
- **Manufacturer:** TE Connectivity (Raychem)
- **Category:** Cables, Wires
- **Subcategory:** Multiple Conductor Cables
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/55pc0242-20-3-5-6-9
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/55pc0242-20-3-5-6-9#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Cable Type:** Multi-Conductor
- **Conductor Material:** Copper, Silver Coated
- **Conductor Strand:** 19/32
- **Jacket (Insulation) Diameter:** 0.139" (3.53mm)
- **Number of Conductors:** 4 (1 Twisted Quad)
- **Operating Temperature:** 200°C
- **Voltage:** 600 V
- **Wire Gauge:** 20 AWG