# 55PC0236-24-3/6/9CS2908
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 55PC0236-24-3/6/9CS2908
- **Manufacturer:** TE Connectivity (Raychem)
- **Category:** Cables, Wires
- **Subcategory:** Multiple Conductor Cables
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/55pc0236-24-3-6-9cs2908
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/55pc0236-24-3-6-9cs2908#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Cable Type:** Multi-Conductor
- **Conductor Material:** Copper Alloy, Nickel Coated
- **Conductor Strand:** 19/36
- **Jacket (Insulation) Diameter:** 0.085" (2.16mm)
- **Number of Conductors:** 3 (1 Triad Twisted)
- **Operating Temperature:** 200°C
- **Voltage:** 600 V
- **Wire Gauge:** 24 AWG