# 55PC0231-18-2/4/6CS2970
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 55PC0231-18-2/4/6CS2970
- **Manufacturer:** TE Connectivity (Raychem)
- **Category:** Cables, Wires
- **Subcategory:** Multiple Conductor Cables
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/55pc0231-18-2-4-6cs2970
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/55pc0231-18-2-4-6cs2970#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Cable Type:** Multi-Conductor
- **Conductor Material:** Copper, Tinned
- **Conductor Strand:** 19/30
- **Jacket (Insulation) Diameter:** 0.137" (3.48mm)
- **Number of Conductors:** 3 (1 Triad Twisted)
- **Operating Temperature:** 150°C
- **Voltage:** 600 V
- **Wire Gauge:** 18 AWG