# 55PC0212-22-9CS2603
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 55PC0212-22-9CS2603
- **Manufacturer:** TE Connectivity (Raychem)
- **Category:** Cables, Wires
- **Subcategory:** Single Conductor Cables (Hook-Up Wire)
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/55pc0212-22-9cs2603
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/55pc0212-22-9cs2603#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Cable Type:** Hook-Up
- **Conductor Material:** Copper, Silver Coated
- **Conductor Strand:** 19/34
- **Jacket (Insulation) Diameter:** 0.045" (1.14mm)
- **Jacket (Insulation) Material:** Ethylene Tetrafluoroethylene (ETFE)
- **Jacket (Insulation) Thickness:** 0.008" (0.20mm)
- **Jacket Color:** White
- **Operating Temperature:** 200°C
- **Voltage:** 600V
- **Wire Gauge:** 22 AWG