# 55PC0211-4-9CS2600
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 55PC0211-4-9CS2600
- **Manufacturer:** TE Connectivity
- **Category:** Cables, Wires
- **Subcategory:** Single Conductor Cables (Hook-Up Wire)
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/55pc0211-4-9cs2600
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/55pc0211-4-9cs2600#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Cable Type:** Hook-Up
- **Conductor Material:** Copper, Tinned
- **Conductor Strand:** 133/25
- **Jacket (Insulation) Diameter:** 0.311" (7.90mm)
- **Jacket (Insulation) Material:** Ethylene Tetrafluoroethylene (ETFE), Irradiated
- **Jacket (Insulation) Thickness:** 0.008" (0.20mm)
- **Jacket Color:** White
- **Operating Temperature:** -65°C ~ 150°C
- **Voltage:** 600V
- **Wire Gauge:** 4 AWG