# 55PC0211-16-9-F940
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 55PC0211-16-9-F940
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/55pc0211-16-9-f940
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/55pc0211-16-9-f940#rfq
- **Conductor Material:** Copper, Tinned
- **Conductor Strand:** 19/29
- **Jacket (Insulation) Diameter:** 0.071" (1.80mm)
- **Jacket (Insulation) Material:** Ethylene Tetrafluoroethylene (ETFE), Irradiated
- **Jacket (Insulation) Thickness:** 0.008" (0.20mm)
- **Jacket Color:** White
- **Operating Temperature:** 150°C
- **Voltage:** 600V
- **Wire Gauge:** 16 AWG