# 55KEVD10ABSWHM
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 55KEVD10ABSWHM
- **Manufacturer:** TE Connectivity
- **Category:** Filters
- **Subcategory:** Power Line Filter Modules
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/55kevd10abswhm
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/55kevd10abswhm#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** General Purpose
- **Approval Agency:** CSA, UL
- **Configuration:** Two Stage
- **Current:** 55 A
- **Filter Type:** Three Phase (Wye)
- **Frequency:** 50 ~ 60Hz
- **Mounting Type:** Chassis Mount
- **Operating Temperature:** -25°C ~ 85°C
- **Termination Style:** Terminal Block
- **Voltage:** 440V